Logo ISOPIA Twoja strefa UBEZPIECZEŃ
tel: 508 500 696
biuro@isopia.pl

04.08
2014
Ubezpieczenia od podstaw czyli ciekawostki ubezpieczeniowe - OC/AC

 

Czym właściwie jest ubezpieczenie samochodowe?

Dlaczego AC jest przydatne a OC nawet obowiązkowe?

Dlaczego agencje ubezpieczeniowe oferują właśnie taki typ ubezpieczeń - UFG?

 

Wiele pytań? Poniżej odpowiedzi:

 

Ubezpieczenia samochodowe to nic innego jak rodzaj zabezpieczenia finansowego posiadacza polisy. To jest powód dla którego ubezpieczenia komunikacyjne są przydatne – dzięki nim przyszłość staje się bardziej pewna, o mniej spraw należy się martwić i wiedzą o tym doskonale Towarzystwa, oferując nam ubezpieczenia AC i OC. Wiele osób żyje w przekonaniu, że to dobry biznes, a same polisy są bardzo drogie i nie gwarantują dobrej i pewnej ochrony. Nic bardziej mylnego! Ubezpieczyciele prześcigają się w tym, kto zaoferuje najtańsze polisy AC i OC, nie obniżając przy tym na jakości świadczonych usług. Dzieje się tak, ponieważ obecne na rynku od dawna Towarzystwa dzisiaj muszą walczyć o klienta z nowymi, ale prężnymi firmami. Jest to sytuacja dobra dla klientów, ponieważ jeśli jeden Ubezpieczyciel obniży składkę, prawdopodobnie pociągnie to za sobą reakcję kolejnych Towarzystw Ubezpieczeniowych co w rezultacie wpłynie na wysokość proponowanego ubezpieczyciela -  ciekawe, prawda? Ale pamiętajcie również o zakresie ubezpieczenia, który w przypadku AC jest bardzo ważny! W niektórych przypadkach cena nie jest równoznaczna z zakresem ochrony i lepiej jest zapłacić kilka złotych więcej i mieć pełny zakres ubezpieczenia, niż pozostać z niczym w przypadku zaistnienia szkody.

 

Ubezpieczenie samochodowe OC - czym jest i co obejmuje? Wykupiona polisa OC jest obowiązkowa dla każdego posiadacza pojazdu, który wymaga rejestracji. Pełna nazwa to „ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej". Ubezpieczyciel bierze na siebie część odpowiedzialności za szkody wyrządzone innym osobom przez właściciela polisy OC - pokrycie kosztów naprawy zniszczonego samochodu. Posiadacz pojazdu musi je wykupić, pod groźbą kary pieniężnej, więc prędzej czy później skorzysta z usług ubezpieczyciela. Wysokość składki zależy między innymi od pojemności silnika, przeznaczenia pojazdu oraz przysługujących zniżek. Łatwo można ją obliczyć przy pomocy programów takich jak: kalkulator OC czy porównywarka ubezpieczeń. Korzystając z nich porównanie OC zajmuje dosłownie chwile, a w dodatku w zaciszu własnego mieszkania – kilka kliknięć pozwala nam znaleźć najtańsze OC.

 

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, po co właściwie ubezpieczać samochód. OC i tak musimy wykupić – jego brak może za sobą pociągnąć odpowiedzialność karną w postaci mandatu, a także kary naliczonej przez Fundusz Gwarancyjny. Inaczej sprawa się ma z nieobowiązkowym autocasco. Co ubezpieczenie samochodowe AC nam daje i przed czym chroni. Przede wszystkim zabezpiecza nabywcę polisy autocasco przed kosztami finansowymi nieprzyjemnego zdarzenia, np. zniszczenia samochodu podczas nieprzewidzianych zdarzeń losowych czy kradzieży. Kierowca nie musi się martwić o to co się stanie, jeśli jego samochód zostanie, np. skradziony bądź uszkodzony na parkingu przed domem. Agencje ubezpieczeniowe obecne na polskim rynku oferują tanie AC, a informacje na ten temat są łatwo dostępne na ich stronach internetowych. Wybór pomiędzy Ubezpieczycielami należy do nas. Należy tylko zadać sobie pytanie: czy wykupienie polisy AC jest nam potrzebne i w jakim zakresie? Oczywiście pamiętając, że lepiej dmuchać na zimne.  Świat z którym spotykamy się za progiem własnego mieszkania bywa niebezpieczny – to powszechnie znana prawda. O ile sami jesteśmy w stanie się przed nim skryć w zaciszu mieszkania, nasz samochód nie ma takiej możliwości. Dlatego mimo iż AC nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem, skorzystanie z niego jest doskonałym wyborem. Wykupienie polisy jest po prostu rozsądne. Ubezpieczenie AC jest idealnym rozwiązaniem, jeśli nasz samochód musimy zostawić na osiedlowym, niestrzeżonym parkingu, gdzie przez całą noc stać się może wszystko. Zabezpieczeni przed skutkami tak niefortunnych zdarzeń z pewnością zaśniemy spokojniej.

 

Jak doniósł UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – urząd, który nadzoruje pracę towarzystw) znacznie wzrosła wykrywalność kierowców, którzy jeżdżą samochodami bez wykupionego OC. Jest to całkiem spora grupa, ponieważ nadal dla wielu Polaków kilkaset złotych, jakie zaoszczędzą, gdy nie zostanie przedłużone ich ubezpieczenie OC, oznacza oszczędność. Na szczęście, dzięki wspólnej pracy ubezpieczycieli, policji oraz UFG system staje się coraz szczelniejszy. Jak podały media na początku roku, bez ważnego OC może poruszać się po naszych drogach nawet dwieście tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Na odszkodowania, jakie są wypłacane ofiarom wypadków, które spowoduje taki kierowca, składamy się my wszyscy. Dopiero później, gdy zakończone zostanie postępowanie wobec niefrasobliwego posiadacza pojazdu, zostaje mu zasądzona grzywna i z niej odbierane są pieniądze. Nie zawsze jednak istnieje możliwość odzyskania poniesionych środków, zwłaszcza, gdy sprawca wypadku nie jest osobą majętną, a ofiarom wypadków zostały wypłacone wysokie odszkodowania. Dodatkowe informacje na stronie http://ubezpieczenie-samochodu.net.pl Wtedy tak naprawdę stratni jesteśmy my – płacący za ubezpieczenie OC. Jeśli chodzi o wysokość kar dla kierowców jeżdżących bez OC, to w przypadku kierowców aut osobowych wynoszą one równowartość 3 najniższych pensji krajowych. W przypadku samochodów dostawczych jest to czterokrotność, a w przypadku samochodów ciężarowych jest to pięciokrotność. Jak więc widać – kary nie są niskie. Warto przypomnieć, że ubezpieczenie to najczęściej jedna dziesiąta tej kwoty. A coraz pewniejszym jest, że kierowcy bez ważnego OC muszą sobie zadawać pytanie, nie czy zostaną złapani, lecz kiedy.

 

Szanowni Państwo podsumowując proszę pamiętać o obowiązku zawarcia OC i rozważyć zawarcie ubezpieczenia AC dla własnego dobra!
 
Zapraszamy do porównania składek ubezpieczeniowych i doboru indywidualnej oferty ubezpieczeniowej.
 
 

 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider

Referencje »

Możemy się poszczycić pochlebnymi opiniami. Oczywiście jeśli chcesz je poznać zapraszamy do przeczytania naszych referencji.

więcej »