Logo ISOPIA Twoja strefa UBEZPIECZEŃ
tel: 508 500 696
biuro@isopia.pl

09.08
2014
Sześć dziwnie brzmiących zapisów w ogólnych warunkach ubezpieczeń

 

Ogólne warunki ubezpieczeń (OWU) Towarzystw Ubezpieczeniowych nie należą do najprostszych lektur, ale warto znać ich zapisy aby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek ubiegając się o uznanie szkody. Niestety często logika ubezpieczycieli trochę odbiega od standardowego rozumienia pewnych pojęć i zjawisk. Na stronie Puls Biznesu http://firma.pb.pl/3802320,22831,szesc-absurdow-ubezpieczen  znajduje się artykuł związany z "absurdami ubezpieczeń".

 

Poniżej znajduje się kilka zapisów bądź definicji zawartych w OWU, które mogą powodować niejasność w interpretacji ich znaczenia. W artykule "Sześć absurdów ubezpieczeń" zostało wybrane sześć dziwnie brzmiących zapisów w ogólnych warunkach ubezpieczeń dla przedsiębiorców. Poniżej prezentujemy treść oraz objaśnienie ich logiki.

 

"1. Trzeba się włamać, żeby ukraść

W warunkach ubezpieczenia mienia od kradzieży w pakiecie jednego z ubezpieczycieli czytamy, że ubezpieczenie nie obejmuje szkód powstałych w wyniku… kradzieży. Ochroną objęte są tylko szkody powstałe w wyniku kradzieży z włamaniem i rabunku. Różnica jest subtelna, ale jakże znacząca. Oznacza to, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, jeżeli coś po prostu zniknie.

 

2. Zalanie to nie powódź

Na niespodziankę można się także natknąć w warunkach ubezpieczenia od ognia i innych żywiołów. Obejmuje ono skutki działania wszystkich żywiołów prócz… wody. Przynajmniej tej, która wyrządza szkody w wyniku nadmiernych opadów deszczu.

 

3. Piorun, ale bez przepięcia

Ubezpieczenie ogniowe w standardzie przewiduje również ochronę na wypadek uderzenia pioruna. Tyle że w wielu przypadkach z takiej ochrony wyłączone są szkody powstałe w wyniku przepięcia.

 

4. Ekstremalny spacer po pustyni

Warto również zwrócić uwagę na zapisy w ubezpieczeniach turystycznych dla biznesu. Tutaj wpływ na odmowę wypłaty odszkodowania może mieć fakt, czy służbowa wycieczka przewiduje uprawianie sportu.

 

5. Połowa sumy za śmierć

Kolejny zapis, o którego istnieniu warto wiedzieć, znajduje się w grupowych ubezpieczeniach od następstw nieszczęśliwych wypadków, w które pracodawcy zaopatrują swoich pracowników. Najgorszym scenariuszem, który się może tutaj zrealizować, jest śmierć ubezpieczonego. Logika sugeruje, że w takim przypadku można liczyć na wypłatę odszkodowania w postaci pełnej wysokości sumy ubezpieczenia. Ale niekoniecznie.

 

6. Awaria, która nie jest awarią

Ubezpieczenie maszyn od uszkodzeń i awarii może nie zadziałać w sytuacji, kiedy maszyna uległa awarii, ale nie doszło do żadnych fizycznych uszkodzeń. Do tego ubezpieczyciele wyłączają awarie powstałe w wyniku naturalnego zużycia maszyny."

 

Zachęcamy do głębszej analizy OWU przy zawieraniu ubezpieczeń. Jeżeli nie jesteście Państwo pewni definicji OWU należy spytać agenta o interpretację zapisów. Agenci są zobowiązaniu do wyjaśnienia Klientowi wszystkich wątpliwości, które powstają podczas zawierania ubezpieczenia.

 

Proszę pamiętać - Klient, który wymaga, jest dla  Agenta bezcenny!!!

 

 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider

Referencje »

Możemy się poszczycić pochlebnymi opiniami. Oczywiście jeśli chcesz je poznać zapraszamy do przeczytania naszych referencji.

więcej »