Logo ISOPIA Twoja strefa UBEZPIECZEŃ
tel: 508 500 696
biuro@isopia.pl

06.09
2014
Odszkodowanie z OC – kiedy się należy i jak je uzyskać?

 

Chwila nieuwagi może wiązać się z masą kłopotów. Wypadek nie należy do przyjemnych przeżyć, nawet jeśli to nie Ty jesteś jego sprawcą. Musisz jednak wiedzieć, że nie jesteś sam w tej trudnej sytuacji a składki, które opłacasz, mogą Ci się teraz przydać. Jeśli byłeś uczestnikiem kolizji, należy Ci się odszkodowanie w zależności od tego jakie to było zdarzenie. W pierwszej kolejności zajmiemy się odszkodowaniami z ubezpieczenia OC komunikacyjno – kiedy się należy i jak je uzyskać?

 

Sprawa z OC nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. To polisa obowiązkowa dla wszystkich kierowców, ale właśnie dlatego że obowiązkowa, obwarowana różnymi przepisami, które mają zabezpieczyć towarzystwa ubezpieczeniowe przed nieuczciwymi klientami, wyłudzającymi odszkodowania. Świadczenie z tytułu OC należy się, jeśli byłeś uczestnikiem kolizji i to Ty jesteś stroną poszkodowaną w tym zdarzeniu.

 

Co należy zrobić po wystąpieniu zdarzenia? Działać od razu! Już na miejscu wypadku zadbaj o spisanie oświadczenia, w którym sprawca przyzna się do spowodowania kolizji. W takim dokumencie powinny znaleźć się dane kierowcy (imię i nazwisko, adres zameldowania, numer dowodu osobistego), numer jego polisy, numery rejestracyjne pojazdów oraz data, miejsce i okoliczności zdarzenia. Dobrze jest wozić taki druk ze sobą – wtedy będziesz miał pewność, że pod wpływem emocji nie umknie Ci żadna ważna informacja.

 

Jeśli sprawca wypadku nie chce przyznać się do winy, wezwij policję, która sporządzi protokół ze zdarzenia. Jest to niezbędny dokument do uzyskania odszkodowania. Następnie zgłoś szkodę ubezpieczycielowi u którego ubezpiecza się sprawca zdarzenia. Do wypełnienia formularza zgłoszenia szkody, który jest dostępny na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego będą potrzebne dane z oświadczenia sprawcy wypadku. Jeśli na miejscu była również policja, należy to uwzględnić przy wypełnianiu dokumentu i podać dane jednostki.

 

W ciągu kilku dni od zgłoszenia szkody powinien się z Tobą skontaktować rzeczoznawca danego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, który dokona oględzin samochodu oraz stworzy dokumentację wraz ze zdjęciami uszkodzonego auta. Wysokość odszkodowania zależy od uszkodzeń pojazdu oraz dokumentacji z oględzin jakie dokona rzeczoznawca, dlatego waże jest aby rzeczoznawca miał pełny wgląd do uszkodzonego pojazdu. Naprawa czegokolwiek w uszkodzonym aucie przed spotkaniem z rzeczoznawcą nie będzie działało na korzyść poszkodowanego.

 

Przy odszkodowaniu z OC ważny jest również wybór sposobu likwidacji szkody. Można otrzymać przelew środków i szkodę naprawić we własnym zakresie lub można wybrać warsztat, w którym zostania dokonana naprawa a wycenę części i roboczogodzin za naprawę przekazać rzeczoznawcy i nie przejmować się usuwaniem usterek. Wyboru dokonujesz sam, natomiast  odszkodowanie powinieneś otrzymać w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody.

 

Pod wpływem emocji można zapomnieć o w/w krokach dlatego raz jeszcze proponujemy, na wszelki wypadek, mieć w aucie przygotowany formularz zgłoszenia szkody i nie martwić się, że coś zostanie pominięte lub przeoczone.

 

ŻYCZYMY BEZPIECZNEJ JAZDY KIEROWCO!

 

 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider

Referencje »

Możemy się poszczycić pochlebnymi opiniami. Oczywiście jeśli chcesz je poznać zapraszamy do przeczytania naszych referencji.

więcej »