Logo ISOPIA Twoja strefa UBEZPIECZEŃ
tel: 508 500 696
biuro@isopia.pl

21.07
2014
MANDAT ZA GRANICĄ?!

 

MANDAT za granicą - musisz mieć gotówkę!

 

Od maja tego roku polskie prawodawstwo jest już dostosowane do wymogów unijnych i zagraniczne mandaty od razu trafiają do egzekucji. Czujność i szybkość reakcji policji na wykroczenia drogowe - w praktyce przekroczenie dozwolonej prędkości w każdym kraju jest inne. Wiele też zależy od okoliczności np. w Szwajcarii za przekroczenie prędkości już o 10 km/h możecie być zatrzymani i ostro potraktowani przez policję. W Niemczech fotoradar może ,,pstryknąć" Wam zdjęcie za przekroczenie prędkości o 10 lub 12 km/h w terenie zabudowanym, ale na autostradzie w większości przypadków  takie wykroczenie nie jest uwzględniane. Rygorystyczni są także policjanci z Czech. We Włoszech, szczególnie na południu, policja ma pełne ręce roboty w związku z naprawdę poważnymi wykroczeniami, więc ryzyko, że zatrzymają Was za drobne przewinienie nie jest duże.  

 

Podobne natomiast, niezależnie od kraju są sposoby postępowania z cudzoziemcami. Jeśli zatrzymany kierowca nie ma adresu stałego zamieszkania na terytorium danego kraju, po zatrzymaniu przez policję i ukaraniem mandatem musi zapłacić całą wymaganą kwotę na miejscu. Niestety zdarza się, że kwota mandatu jest znaczna i przekracza doraźnie możliwości płatnicze kierowcy. Jeżeli nie ma możliwości zapłaty policja ma prawo aresztować kierowcę a sąd może zamienić mandat czy też grzywnę np.na 30 dni aresztu. Ta opcja to jednak rzadkość i jest zarezerwowana dla awanturujących się osób. Innym sposobem może być zastaw. Policja ma prawo zatrzymać drogi sprzęt np. radio samochodowe, kamery, komputery i wskazać adres, pod którym można dany sprzęt odebrać po opłaceniu mandatu. Pozostawienie sprzętu "w rozliczeniu" najczęściej się nie opłaca i stosowana jest bardzo pobieżna wycena wartości. Trzecim sposobem (jest to praktykowane np. na Słowacji czy w Grecji - ale możliwe w każdym kraju) to zatrzymanie przez policję ważnego dokumentu np. prawa jazdy. Często możliwe jest polubowne rozwiązanie - policjanci mogą Was zaprowadzić do najbliższego bankomatu lub niektóre radiowozy są wyposażone w mobilny czytnik kart kredytowych. 

 

Podobnie jak w Polsce, w większości krajów można nie zgodzić się z oceną sytuacji dokonaną przez funkcjonariusza i zdecydować się na rozstrzygnięcie sądowe. Jednak podobnie jak u nas, jeśli "Klient" nie ma stałego adresu, musi zostać zatrzymany do dyspozycji sądu. Trwa to najczęściej dzień, dwa czasem kilka godzin. Zwykle nie ma to sensu, szczególnie, że szanse na uniweinnienie są z reguły niewielkie.

 

Na pewno nie warto fundować sobie takich dodatkowych kosztów podczas wymarzonych wakacji. Rozwiązaniem jest dedykowane urządzenie, które informuje o sytuacji na drodze, takie jak np. Coyote. Coyote jest międzynarodowym systemem informacji drogowej. Dzięki społeczności 2 600 000 kierowców w Europie jeżdżących z Coyote będziesz wiedział jakie są limity prędkości i z jaką prędkością wyjechać z bramek odcinkowego fotoradaru, gdzie stoi fotoradar lub gdzie są korki czy wypadki. Coyote w wersji europejskiej zawiera już transmisję danych, dlatego kierowca nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.coyote.pl

 

Co kraj, to obyczaj!

 

 

 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider

Referencje »

Możemy się poszczycić pochlebnymi opiniami. Oczywiście jeśli chcesz je poznać zapraszamy do przeczytania naszych referencji.

więcej »